Teiksma rotājas latvju zīmēs uz lielajiem ekrāniem

2022. gada 29. Jan

※ TDA TEIKSMA Projekts “Latvju zīmēs rotāties” tiek dēvēts par īpašu un unikālu notikumu latviešu skatuviskās tautas dejas vēsturē, jo “ierastā stadiona vai skatuves formāta vietā, zīmes kārtojas digitālā vidē, saplūstot simtiem dejotāju ar tradīciju, animācijām un montāžas iespējām.”

Horeogrāfes Dagmāras Bārbales radītā projekta tapšanā tika iesaistīti vairāk nekā 600 latviešu skatuviskās dejas dejotāji no septiņpadsmit Latvijas A grupu ansambļiem, un to lokā bija tas gods pabūt arī mums. Kopīgi veidojām dejas rakstus un latvju zīmes caur dejām, kas saistītas ar dažādām dabas parādībām. Mūsu plašie ērgļa spārni ļāva mums izlidot cauri pērkona radītam negaisam, lai mēnestiņa gaismā pievārētu nakts melnumu. Šī daudzveidība “Latvju Zīmēs Rotāties” horeogrāfijās lieliski atbilst Teiksmas daudzpusīgajam raksturam.

"Ir prieks būt vienam no tiem, kas pieliek roku šāda mēroga projektam. Kopā dejosim, cīnīsimies un viss mums izdosies!" - tā par šo projektu saka mūsu Rainers.

Un lasi, ko par mums saka projekta veidotāji: "TDA Teiksma dejotāji filmēšanas laukumā ielidoja īsteniem ērgļa spārniem - enerģiski, dzīvi, dzirkstoša humora pilni, tehniski spēcīgi un ar lielu atbildības sajūtu. “Teiksmas” dejotāji izrādē piedalās trīs horeogrāfijās: “Pērkons brauca pār debesi”, “Zalktis ceļu ritināja” un “Mēnestiņis gaismiņai”. Deja “Mēnestiņis gaismiņai”, iespējams, ir horeogrāfiski vissarežģītākā deja visā izrādē. Katrā ziņā - tā noteikti bija grūtākā puišu deja visā trīs mēnešus ilgajā filmēšanas procesā. Katrs puisis filmēšanas laukumā dejoja 60 minūtes, mainot rekvizītus un tērpus, rotējot uz riņķveida platformas, izpildot precīzas un vīrišķīgi spēcīgas kustības. “Teiksmas” puiši kā allaž - stalti, iznesīgi un ar milzīgu atbildības sajūtu metās iekšā šajā projektā un parādīja, cik spēcīgi ir mūsu dejotāji.
Deja “Pērkons brauca pār debesi” filmēšanas laukumā ienesa pavisam jaunas vēsmas un līdz šim neierastu enerģiju. Draudīgā putnu lidošana, precīzie un asie kāju piesitieni, plīvojošā Bārtas brunču mala lēcienos - filmēšanas komandai uzreiz tapa skaidrs, ka kopā ar jaudīgo muzikālo materiālu šī būs viena no spēcīgākajām dejām visā izrādē.
Dejā “Zalktis ceļu ritināja” liela nozīme ir tieši meitu vijīgajām rokām un augumiem, kas vijas cauri visai horeogrāfijai, ik pa laikam nofiksējot un iezīmējot kādu no latvju zīmēm. Smeldzīga, liktenīga, likumsakarīga - tāda ir noslēdzošā “Latvju zīmēs rotāties” deja, kuru “Teiksmas” meitenes izdejoja tik patiesi, ka filmēšanas komandai skrēja skudriņas."


Sakām vislielāko paldies par iespēju piedzīvot un būt latvju zīmēs projekta idejas autorei un galvenajai realizētājai Dagmārai Bārbalei!

Notikumi